TR EN

2 Mayıs 2015 Cumartesi  |  5767 Gösterim

Çatılarda Kendi Elektrigini Üretmek İsteyenler

 

 
 
Evinin yâda iş yerinin çatılarında elektrik üreterek kendi elektrik giderlerini sıfırlamak, devlete satmak isteyenler için hesaplama yapmasını kolaylaştırmak için aşağıda bir örnek hesaplama ve ön bilgiler veriyorum. Sizlerinde iş yeri, tavuk çiftliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları, sanayi sitelerinde iş yeri olanlar. Fabrikalar, yazlık ve villaların çatılarında güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretmek isteyenlere yöneliktir. 
 
Lisansız elektrik üretimi kapsamında 1 mw kadar olan güneş enerjisinden elektrik üretim izninizden faydalanmak isteyenler. Sizlerde çatılarında uygun yerleri güneş panelleri ile güneş enerjisinden elektrik üretip faydalana bilirsiniz. Özelikle elektrik giderleri çok yüksek olanlar için panellerin 25 yıldan fazla üretimi olduğunu düşünürsek başlangıç için maliyetlerin çok düşük, küçük rakamlara denk geldiğini görürüz. 
 
Konut ve iş yerlerinin çatıları ortalama 150 m2 den 8,000 ve 10,000 m2 lere kadar çıkıyor. Bu çatıların güneye bakan kısımları elektrik üretimi için çok uygun olup araziye göre sistem kurmak daha az maliyetlidir. Aynı zamanda elektrik enerjisini kendi giderleri için kurmak isteyenler lisans almadan 1 mw üstü sistemler kurabilir. Arzu edenler de şebekeden bağımsız izin almadan kurarak yüksek faturalardan gereksiz ödemelerden ve zamların yanında bir çok kesintilerden kurtularak aradaki kar işletmelerine işletme dışı gelir kaynağı olur yada başka yatırımları finansa ederler. 
 
Diyelim ki 150 m2 çatınız ve bu çatıda güneş panelleri koymak için 110 m2 yer uygun. Her 1 kw elektrik üretimi için çatılarda gerekli alan 8 m2 dir. 110 m2 ye de 14 kw bir sistem kurulur demek oluyor. Tesis kurulup işletmeye alındığını düşünelim ve o yerde güneşlenmenin ortalama 6,5 saat olduğunu kabul edelim ve buraya şebekeye bağlı bir sistem kuralım. Bu durumda 14*6,5*30 dan = 2730 kw yapar kendileri de ayda 300 kw harcasınlar. Geriye kalan 2430 kw devlete 0,13 dolardan 315 dolar ellerine geçer. TL olarak da 852 TL Yapar. Bu rakamla konut yatırımından gelir elde etmeleri için en az 170.000 TL ile 200.000 TL ye konut almaları gerekiyorken sadece 14 kw lık bir sistemle 45.000 TL ye mal ederler. 
 
Öyle ki çatılara kurulacak sistemle güneş enerjisinden para kazanmak belki de  işletmenizde vergiler sonrası size net kalan kardan daha yüksek olma durumu söz konusudur. Üstelik kendi gideriniz olan elektrik faturalarından kurtulmakta ekstrası olur. Bu kişi güneş enerjisinden faydalanmazsa her ay 300 kw*0,36 kuruştan her ay 108 TL elektrik gideri ödemek zorunda kalır. Simdi 25 yıl bedava elektrik ve üstüne para kazanmak nasıl olur. J Kaymaklı künefe gibi olur. Ne dersiniz ?